25. 5. 2021 / ARCHIV ČLÁNKŮ

CHEMIE POMÁHÁ, A TO NEJEN ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ

Moravskoslezský kraj (MSK) patří mezi ekologicky velmi postižené regiony v České republice. Důvodem však není jen velká koncentrace těžkého průmyslu. Kraj je třetím nejlidnatějším v ČR a s tím souvisí i problematika odpadového hospodářství. Ročně končí na skládkách v kraji statisíce tun komunálního odpadu. V MSK pro směsné komunální odpady totiž neexistuje v současnosti jiná alternativa než právě skládkování. I z těchto důvodů uspořádala radní MSK pro oblast životního prostředí MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš, MBA, úvodní online seminář, jako jednu z mnoha akcí, které mají najít optimální řešení, jak pomoct nejen životnímu prostředí v kraji.

„V našem kraji hovoříme o 660 tisících tun komunálního odpadu, což je téměř 550 kg na jednoho obyvatele za rok. Neuvěřitelných 55 % komunálního odpadu končí na skládkách a jen 45 % se využije,“ uvedla radní MSK pro oblast životního prostředí MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš, MBA.

Produkce komunálních odpadů navíc každoročně roste. Co s tím?  „Díky moderním technologiím bychom mohli v budoucnosti využít veškerý odpad například v energetice, v dopravě či ve stavitelství a nic neskládkovat. I proto jsem se rozhodla uspořádat ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Svazem chemického průmyslu ČR tento vstupní seminář na toto téma,“ dodala Zdenka Němečková Crkvenjaš.

A proč zrovna „CHEMIE POMÁHÁ“? „Díky moderním technologiím může chemie skutečně pomoct cirkulární ekonomice a také odpadové problematice.  Chemická recyklace je ideálním řešením pro plnění ambiciózních cílů EU v oblasti recyklace, a to nejen tolik skloňovaných plastů. Mezi její výhody patří například i to, že umožňuje snížit spotřebu fosilních surovin. Dnes již existují takové technologie, které jsou účinné a zároveň šetrné k životnímu prostředí,“ uvedl Ing. Ivan Souček, Ph.D., ředitel Svazu chemického průmyslu ČR.

Investice do nových inovativních technologií podporuje i viceprezident Hospodářské komory ČR Radek Jakubský. „Jsou před námi zásadní výzvy, jako je například konec těžby, což bude mít obrovský dopad na kraj, ale také na průmysl a podnikání. Pokud existují technologie, které dokážou například nahradit uhlí odpadem, což je náš obrovský problém, pak je potřeba hledat cesty, jak tyto inovativní technologie, které můžou mít pozitivní dopad na zaměstnanost a třeba i na konkurenceschopnost krajských firem, podpořit,“ uvedl viceprezident HK ČR.

Kombinace chemie a životního prostředí tak začíná dávat smysl. V tuto chvíli je cílem najít možnosti, jak nové technologie podpořit a zároveň najít odpověď na otázku: Proč již některé technologie, které ve světě fungují, nevyužíváme?

„Nejen životní prostředí potřebuje naši pomoc.  Společná platforma CHEMIE POMÁHÁ se tak stává ideálním odrazovým můstkem. Velmi mě těší i zájem ostatních účastníků naší úvodní akce, kteří už projevili zájem se aktivně zapojit do plánovaných aktivit. Například společně se Svazem měst a obcí ČR připravujeme návaznou akci,“ prozradila radní MSK s tím, že na podzim bude jedním z hlavních témat snižování emisí CO2.

 

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR