1. 4. 2020 / ARCHIV ČLÁNKŮ
Projekt je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu České republiky
registrační číslo projektu: CZ.03.1.52/0.0/0.0/18_094/0010573
O projektu:
Datum zahájení: 1. 4. 2020
Datum ukončení: 30. 6. 2022
Sociální dialog v chemickém odvětví je soustavné vyjednávání mezi sociálními partnery, tj. mezi zaměstnavateli a zaměstnanci za účelem dosahování kompromisu v otázkách hospodářských, sociálních, mzdových, pracovních, bezpečnostních a dalších. Cílem tohoto procesu vyjednávání je nalezení kompromisů ve výše uvedených oblastech, které se týkají obou stran.
Sociální dialog chápeme jako kontinuální proces s měnícími či nově objevujícími se tématy, která jsou poplatné společensko-ekonomickému vývoji. V sociálním dialogu nejsou konkrétní jednorázové problémy, které jsou jednorázově a definitivně řešitelné. Je zcela nezbytné v rámci vedení a prohlubování sociálního dialogu reflektovat skutečnosti a změny, které vyplývají jednak z aktuální české legislativy, jednak přijímáním a zaváděním nových nařízení EU a také ze současného ekonomického vývoje.
Na základě znalosti stavu sociálního dialogu v chemickém průmyslu mapovaném mimo jiné i díky dosavadní realizaci projektů OP LZZ a OPZ v předchozích letech a současnosti, byly sestaveny okruhy, ve kterých je indikována potencionální potřeba řešení úzkých míst sociálního dialogu, a nová témata, která vznikla aktuálním sociálně-ekonomickým rozvojem.
Jedná se zejména o tyto zásadní okruhy:
- Nutnost udržení sociálního smíru
- Zajištění podpory a udržitelnosti zaměstnanosti
- Implementace Průmyslu 4.0 a související mezinárodní zkušenosti
- Úspěšnost a vedení kolektivních vyjednávání
- Zaměstnanost a generační obměna
- Podpora zájmu mladé generace o povolání v chemickém odvětví
Klíčové aktivity projektu:
Realizátor projektu: Svaz chemického průmyslu České republiky
Partner projektu: Odborový svaz ECHO
Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9
IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725
+420 283 290 786