Cíle platformy
Co se vám vybaví, když se řekne chemie? My vidíme významný vědní a průmyslový obor, jehož objevy a vynálezy formovaly moderní společnost, jak ji známe dnes. A vše nasvědčuje tomu, že to tak i zůstane i v budoucnu. Právě chemie totiž nabízí některá řešení aktuálních výzev, jako je udržitelnost ekonomického růstu ve spojení s ochranou životního prostředí. Platforma „Chemie pomáhá“ je proto příspěvkem do debaty o smyslu a poslání chemie pro naši dobu.
Naše hodnoty
Jako firmy sdružené ve Svazu chemického průmyslu ČR se plně hlásíme k etickým normám a závazkům globální iniciativy Responsible care. Zároveň si uvědomujeme svoji odpovědnost za budoucí technologický rozvoj, ochranu životního prostředí a kvalitu vzdělávání nových generací tam, kde jsme doma – v České republice. Chceme proto využít všech možností, které náš obor nabízí, ve prospěch naší země i její konkurenceschopnosti ve světě.
Naše vize
Jsme přesvědčeni, že chemie pomáhá zkvalitňovat lidem životy, chránit životní prostředí a zároveň naplňovat potenciál naší země tak, abychom se v praktickém využívání moderních technologií mohli měřit s těmi nejlepšími. Se značkou „Chemie pomáhá“ se proto odteď budete setkávat všude tam, kde si náš obor zaslouží, aby o něm bylo slyšet. Například v rámci prezentace nových vědeckých objevů, zavádění inovací do výroby nebo podpory vzdělávacích projektů.
Naše kampaň
O co by dnes byly naše možnosti chudší bez chemie a jejích objevů? Jaké problémy nám chemie pomůže do budoucna řešit a co z toho plyne za příležitosti? Na tyto otázky přináší odpovědi naše komunikační kampaň, která oslovuje každého, koho zajímají témata ochrany životního prostředí, energetických úspor nebo třeba podpory vzdělávání mladých generací. Hlavní sdělení kampaně je ale jednoduché i pravdivé zároveň – chemie pomáhá lidem i planetě.
Synthomer_Průmysl DNES.pdf (357 kB)
Chemagazín 09_2021.pdf (449 kB)
ProEnergy 09_2021.pdf (138 kB)
Průmyslová ekologie 07_2021.pdf (1794 kB)
Energie
Jedním z klíčových přínosů, které oblast chemie poskytla naší rozvíjející se společnosti, je schopnost využívat a uchovávat elektrickou energii – elektřinu.
Tradiční výroba energie spalováním a termodynamikou fosilních paliv vedla k průmyslové revoluci. Tento rozmach průmyslu od poloviny 18. století do 19. století byl érou růstu, kdy do popředí vystupovali chemičtí inženýři, aby rozšířili a industrializovali výrobní procesy. Během této doby bylo vyvinuto mnoho praktických využití chemie, na které se dnes spoléháme.
Ovzduší
Vzduch zásadně ovlivňuje náš každodenní život. Katalyzátory, využívající chemických procesů, pomáhají snížit množství škodlivých emisí z automobilů a průmyslových provozů. Katalyzátory dokážou ze vzduchu, který dýcháme, odstranit až 99 % škodlivých látek. Díky chemii tak dýcháme čistší vzduch, čistější vzduch pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku, kvalita spánku má zase pozitivní dopad na bezpečnost práce – chemie pomáhá.
Voda
Lidská populace na celém světě spoléhá na chemii k udržení bezpečných dodávek čisté vody. Recyklace vody bude zásadní pro zachování tohoto zdroje do budoucna. Efektivní řízení zdrojů je stále důležitější, protože čelíme environmentální nejistotě, přičemž chemie hraje klíčovou roli v potenciálních řešeních – chemie pomáhá.
Recyklace odpadů
Nejen že se bez chemie neobejde v podstatě všechna výroba materiálů od papíru po ocel, v posledních letech neustále roste tlak na maximální využití a recyklaci odpadů. Chemie nabízí řadu inovativních metod pro recyklaci, zejména pak tzv. chemickou recyklaci, díky níž dochází ke 100% využití odpadů, tedy surovin, ze kterých se následně dá vyrobit nový výrobek – chemie pomáhá.
Závěr
Důsledky chemie jsou dalekosáhlé a bez chemie se dnes neobejdeme. Chemie byla z velké části zodpovědná za utváření společnosti, jak ji známe. Od vývoje pevnějších materiálů pro stavby ve velkém měřítku až po to, jaké kosmetické produkty používáte každý den. Společnost má obrovský prospěch z pokroku v této oblasti, přičemž několik klíčových objevů zde nastíněných je pouze malým průřezem chemických inovací, které vedly k rozvoji společnosti. Zatímco objevy v chemii mají obrovský dopad a nadále mají obrovský potenciál, musíme se také ujistit, že je používáme zodpovědně, abychom zajistili udržitelnost do budoucna.
Chemie pomáhá.
Ráno vstaneš, dýcháš (N2 + O2 + CO2), piješ (H2O), jíš (uhlohydráty, bílkoviny), oblékáš se (celulóza, polyamid, polyester), cestuješ (kovy, polymery, uhlovodíky), komunikuješ (SiO2, polymery, kovy), buduješ (silikáty, polymery), je-li třeba, léčíš se (organické sloučeniny), na co sáhneš a co vidíš – nebylo by bez chemie.
Náš svět, náš život, náš pokrok, naše cíle – chemie pomáhá.
Chemický průmysl přináší nové chemické látky a materiály, které jsou využívány v energetice, stavebnictví, elektronice a dalších oborech pro úsporu energie a využívání obnovitelných zdrojů energie. Příkladem mohou být pokročilé tepelně-izolační materiály a materiály vhodné pro výrobu větrných turbín nebo solárních panelů. Chemie pomáhá ochraně životního prostředí a cirkulární ekonomice také možností přeměnit chemickou cestou jinak obtížně využitelný odpad na suroviny použitelné pro výrobu nových polymerních či jiných materiálů.
Již od nepaměti se člověk učí z přírody. Příroda ho ovlivňuje, člověk ji přijímá a je na ní závislý. Jeho první „přírodovědná bádání“ začínají již po jeho narození. Dítě vnímá teplo, chlad, ticho, hluk, světlo, tmu, začíná pozorovat své okolí. Později vnímá pohyb, umí popisovat okolní objekty a poznávat jejich vlastnosti. Začíná získávat kromě jiných i přírodovědnou gramotnost. Pro její dostatečný rozvoj ale nestačí pouze pozorovat okolní prostředí. Člověku musí být nabídnuty takové motivující podněty, aby se právě tato gramotnost dostatečně rozvíjela, a to již od počátku jeho životní pouti. Chemie je jediná věda, kterou může poznávat všemi smysly. S jedinečnými vlastnostmi elementárních prvků je vystavena na základních kamenech matematiky a fyziky, a její zákonitosti nám umožňují poznávat život a svět kolem nás. Od jednoduchého ke složitému, od prvků k DNA, od země ke hvězdám. Chemie pomáhá.
Chemie se přímo projevuje v odvětvích Výroba chemických látek a chemických přípravků (CZ-NACE 20), Výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (CZ-NACE 21), Výroba pryžových a plastových výrobků (CZ-NACE 22) a Výroba rafinovaných ropných produktů (CZ-NACE 19.2). Důležitý dopad má ale prakticky na všechna další odvětví. Kvalitní a cenově dostupné výrobky chemického průmyslu a znalost jejich kvalifikovaného využití jako klíčové vstupy pomáhají ke konkurenceschopnosti nejen ostatním oborům zpracovatelského průmyslu (např. automobilový a elektrotechnický průmysl), ale i ve stavebnictví, zemědělství a dalším oborům.
Zásadním dokumentem pro oblast chemie je v EU Strategie pro udržitelnost v oblasti chemických látek ze 14.10.2020. Strategie je jedním z klíčových opatření Zelené dohody pro Evropu a obsahuje vizi a přehled legislativních i nelegislativních opatření, které Komise navrhuje k dosažení udržitelného klimaticky neutrálního a oběhového hospodářství EU do roku 2050 a lepší ochrany lidského zdraví a životního prostředí k přechodu k životnímu prostředí bez toxických látek jako dlouhodobé vizi politiky EU v oblasti chemických látek. Strategie uvádí požadavky na nové chemické látky a materiály a technologie, které musí být ze své podstaty bezpečné a udržitelné, po celou dobu svého životního cyklu. Tyto látky a materiály budou využity např. v energetice, stavebnictví, mobilitě, zdravotnictví, zemědělství a elektronice. Cíle Strategie jsou promítnuty i do výzkumné agendy EU.
Na úrovni Evropské unie je v rámci výzkumné agendy řešeno mnoho témat z oblasti chemie. Příkladem mohou být nové nanomateriály a nanotechnologie a výsledkem materiály a výrobky s unikátními vlastnostmi, které nacházejí uplatnění ve zdravotnictví- materiály usnadňující hojení ran, energetice- využití v bateriích, ochraně životního prostředí. Výsledkem výzkumu jsou nové polymerní materiály s unikátními vlastnostmi pro použití v energetice- např. materiály na výrobu větrných turbín, pro použití v zemědělství- biodegradabilní polymery umožňující postupné uvolňování živin, ve zdravotnictví- náhrady některých lidských tkání. Výzkum je zaměřený rovněž na vývoj nových syntetických paliv, které mají do budoucna lidstvo zbavit závislosti na fosilních palivech. Významnou výzkumnou agendou jsou nové inovativní technologie k řešení starých látek v odpadových tocích a nové metody odstraňování odpadů, jako je chemická recyklace plastů. Ve všech těchto oblastech chemie pomáhá přispívat k naplňování cílů Zelené dohody pro Evropu .
Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9
IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725
+420 283 290 786